İlk Adım

Aramıza Hoş Geldin!

Öncelikle Kızılay'ın gönüllü verici merkezlerine giderek seçtiğimiz bağış noktasında 3 tüp kan vererek bağışçı adayı oluyoruz. Dilersen hemen randevu alabilirsin! :https://www.kanver.org/sayfa/kan-hizmetleri/kok-hucre-bagisi/53

Tebrikler

Tebrikler

Ama demedin, sonra yaparım demedin, nasıl olsa benim başıma gelmez demedin, bir canı hayatta tutmak adına ilk adımı atmış oldun.

Saklama Aşaması

Doku Örneklerin İnceleniyor

Vermiş olduğun 3 tüp kan örneği Sağlık Bakanlığı yetkililerince, bakanlığın laboratuvarlarında analiz edilir ve KVKK kapsamında saklanır.

Bekleme Süreci

Bu Süreçte Neler Yapabilirsin?

Sen de bu hayat kurtarma mucizesini çevrendeki insanlara anlatarak onları bağışçı yapabilirsin.

Sisteme kayıtlı olup olmadığını merak ediyorsan Kızılay'ın hattı 168'i arayarak bilgi alabilirsin.

Mucize

Eşleşme Gerçekleşti!

İhtiyacı olan biriyle eşleştiğinde bakanlık yetkilileri seni arayacak ve sağlama yapılabilmesi için tekrar 3 tüp kan örneği alınacak. İleri eşleşme kesinleştiğinde check-up süreci başlıyor. Sağlık Bakanlığı maddi manevi bütün ihtiyaçları karşılıyor.

Heyecan Dorukta

Çok Yaklaştık

Her şey sağlıklı ilerlediği takdirde nakil günü ayarlanıyor. Bakanlık yetkilileri seni gerçek bir kahraman gibi el üstünde tutuyor. Hatta dilersen sevdiğin biri sana refakat ediyor. Hasta, 1 hafta boyunca kemoterapi alarak bizi bekliyor. Biz de nakil günü geldiğinde kök hücrelerimizi bağışlıyoruz.

Nakil Süreci

Çok Basit 2 Yöntem Var

1- Periferik Yöntem: 5 gün boyunca aşı oluyoruz. Bu aşının amacı, kemik iliğinde yerleşik olan kök hücrelerimizi damarlarımıza taşımak! Bu süreçte hastanede yatmaya gerek yok, günlük aşımızı olmamız yeterli. Beşinci gün ise televizyon koltuğunda 2-4 saat kadar uzanıp iki kolumuzdan birer adet açılan damar yolu ile kan veriyoruz. Uzun sürmesinin sebebi ise bir kolumuzdan alınan kan, aferez cihazı sayesinde kök hücreler ve diğerleri olarak ayrıştırılıyor, kök hücreler torbaya toplanıp kalan kısım diğer koldan geri veriliyor.

2- Kemik İliği Yöntemi: Nakil günü genel anestezi altında kalça kemiğimizden iğne yardımıyla kemik iliğindeki kök hücrelerimiz toplanıyor. Toplamda 45 dakika sürüyor. Eğer dilersek o gece hastanede yatabiliyoruz. İstersen evimize dönebiliyoruz.

Bu Kadar Basit

Artık Gerçek Bir Kahramansın

Senin kök hücrelerin bir başkasına hayat verdi. O kişi ve sevdikleri senin sayende sarılıyor, gülüyor, oyunlar oynuyor, belki ağlıyor, en önemlisi hayatına devam ediyor. Bunların hepsi senin sayende.

Sırf bunu yaptığın için bir hayat kurtardın! Çok mu zor? Değil!

PRESENT
TOP